Lov candátů v listopadu a prosinci
Lov candáta na přívlač
Lov candátů na přívlač je jednou z nejoblíbenějších metod dnešních rybářů. Tato rybolovná technika nabízí mnoho zajímavých zákoutí, které rybáře pohltí a donutí je se opětovně vracet a věnovat lovu candátů na přívlač mnohem častěji. Většina rybářů, kteří loví candáty na přívlač vám řekne, že jejich nezapomenutelné kopnutí do prutu při záběru je velmi silnou drogou, kterou chcete znova a znova.
Kdy vyrazit na candáty?
Candát je rybou, která se v různém ročním období vyskytuje trochu jinde. V létě tyto ryby hledáme hlavně večer a za tmy v místech, kde je velmi okysličená voda a převážně na mělčinách. V zimním období je tomu trochu jinak. Lze říct, že platí pravý opak. V těchto měsících se snažíme vyrazit na candáty přes den. Ranní hodiny mohou být produktivní, ale dle našich zkušeností se nejvíce candátů chytá ve dne. Tito dravci loví v cyklech a je velmi dobré tyto cykly vypozorovat. Nejčastěji se jedná o šestou až jedenáctou ranní a druhou až sedmnáctou odpolední hodinou. Jsou však výjimky, kdy se candáti loví v průběhu celého dne. Všeobecně nelze s jistotou na sto procent říct, že doba večerních hodin nemůže být rovněž dobrá na lov candátů. Záleží, zda candáty lovíme v místech, kde je v blízkosti město či přímo ve městě, anebo na revírech mimo lidi, kde je naprostá tma. V obou podmínkách se candát chová specificky. Ve městech se můžeme v případě večerních hodit snažit prozkoumat místa s pouličním osvětlením. Mnohdy se právě na těchto místech nacházejí drobné rybky, které láka světlo lamp. Právě tato místa si candáti pamatují a velmi často je navštěvují.
Jaké použít vybavení?
Vybavení pro lov candátů se liší v mnoha faktorech. Záleží, zda se uchylujeme spíše k menším rybníkům či preferujeme velké řeky a pískovny o velkých rozlohách. Nyní si ke každému případu zvolíme vhodné sestavy. Pro lov na menších vodách s obtížnou dostupností je vhodné zvolit pruty, které jsou dlouhé maximálně 240cm. Prut na candáty musí splňovat hned několik parametrů. První parametr je dostatečná rychlost blanku a tuhá páteř. Jak je známo candáti mají velmi tvrdou čelist a proseknout ji není jednoduché. Při použití měkkých prutů by se mohlo stát, že candát snadno vyklepne nástrahu a dojde tak ke ztrátě ryby. Nejčastěji se pohybujeme v rozmezí 10-30 gr odhozové zátěže. Můžeme najít kombinace jako je 7-28gr nebo 4-17gr. Potom už záleží, jaké velikosti a druhy nástrah preferujeme. Velmi osvědčený a oblíbený prut mezi rybáři je prut Fox Rage Terminátor Jigger Finesse. Tento prut díky své dlouhé rukojeti nabídne větší oporu a páku při náhozu. Jemný a citlivý blank zajistí perfektní přenos záběru a tuhá páteř jistotu při záseku. Nicméně se nám nabízí i možnost pro opravdové gurmány a tou je Fox Rage Ti Pro 240 cm 5-21gr. Tento prut díky své tvrdé páteři umožní proseknutí a zajistí potřebnou sílu pro zdolání i větších ryb.
K těmto sestavám je potřeba rovněž použít i vhodné velikosti navijáků. Nejčastěji volíme velikost 2500 a 3000. U navijáku je důležitá silná brzda a kvalitní převody. Rovněž lehkost hraje stěžejní úlohu. Velmi oblíbeným modelem se stal v poslední době naviják Daiwa Exceler 3000 LT. Rovněž se nabízí velmi kvalitní naviják pro opravdově srdcaře a tím je Shimano Stella 4000FJ, která se vyšplhala na naprostou špičku mezi navijáky na přívlač. Tento naviják nabízí maximální možnou kvalitu i komfort, který si můžeme u vody dopřát.
Jedním z velmi oblíbených navijáků ve střední třídě se stal naviják Shimano Ultegra 3000C. Tento naviják nabídne mimo velmi elegantní zpracování a design také kombinaci síly a lehkosti. Tento naviják dokáže navíjet velmi hladce i při vyšším zatížení velkými nástrahami. V neposlední řadě nesmíme opomenout také řadu Shimano Stradic. Stradic si i v historickém hledisku získal velikou pozornost a spokojenost ze strany rybářů. V tomto případě bychom měli zmínit konkrétní model Shimano Stradic 4000FL. Tento model se perfektně hodí pro středně těžkou až těžkou přívlač. Díky vylepšenému zdvihu cívky dokážete s tímto navijákem odhazovat mnohem delší vzdálenosti. Vylepšená hladkost rotace pak posune pocit z lovu na vyšší level.
Pro lov na velkých jezerech se navijáky na lov candátů shodují. Není třeba experimentovat, jelikož velikost 2500, 3000 i 4000 jsou dostačující. Jedinou odchylku najdeme v délkách a gramážích prutů. Pro lov na řekách je vhodné používat pruty o délce 270 nebo 260 cm. Vždy je lepší používat pruty delší, jelikož nám zajistí mnohem větší oporu při delších náhozech a také při zasekávání a proseknutí ryb. Zde se pohybujem v rozmezí 10 až 50 gramů. Záleží také na velikosti nástrah a hlaviček. Nejčastěji volíme nástrahy o velikostech 7 až 20 centimetrů a k tomu musíme použít i přímo úměrné hlavičky. Velmi zajímavou variantou je prut Favorite Skyline SKYA. Jedná se o velmi rychlou udici s tvrdou akcí páteře. Díky síle prutu dokážeme nahazovat i těžší nástrahy do velkých vzdáleností a udržet nad nimi kontrolu. Další skvělou variantou je prut Shimano Nexave o délce 2,7 m. Tento prut nabídne pohodlí a rovněž kvalitní požitek ze zdolávání. Jako poslední typ je prut Favorite Skyline TZ o délce 2,58m. Prut Sykline se řadí mezi naprostou špičku ve svém oboru. Lehký a minimalistický design ve spojení s komponenty firmy FUJI dopřeje rybáři maximální možnou efektivitu při lovu.
Nástrahy a vlasce pro lov candátů
Téma nástrahy je velmi často diskutované a lze s jistotou říct, že neexistuje nejlepší nástraha pro lov candáta. Každý hledá to své, ale my pro vás máme hned několik možností. Pro lov candátů Volíme často nástrahy o délce 7-20 cm. Nejčastěji však používáme nástrahy kolem 10 cm. První velmi funkční nástrahou je Easy Shinner od firmy Keitech. Tyto nástrahy nabízí nepřeberné množství barev i velikostí. Nejčastěji je vhodné používat přírodní barvy jako je hnědá, tmavě zelená, kombinace perleti a šedé. Někdy však není od věci zabrousit do křiklavých barev jako je růžová, fluo žlutá či fluo oranžová. Vš zaleží na charakteru vody a rovněž na počasí. Další skvělou variantou jsou nástrahy Westin Shadteez slim. Tyto nástrahy nabízí velmi pomalý a realistický pohyb. Při vedení se celá rybka rozvibruje a během pomalého propadu láká dravce elegantním vlněním ocásku. V poslední době se mezi rybáři stal oblíbeným Slick Shad od firmy Fox Rage. Tato nástraha je charakteristická jemnými pohyby ocásku a může být velmi účinná především na vodě, kde jsou ryby velmi opatrné a reagují na menší a nepatrné vibrace.
Mimo gumová kopyta se na lov candátů hodí skvěle i různé variace nymf nebo gumových raků. Velmi žádaným produktem jsou nástrahy Keitech Crazy Flapper. Tyto nástrahy se perfektně hodí do míst, kde jsou ryby velmi opatrné, jelikož dokáží zaujmout velmi realistickým a atraktivním chodem.
Často diskutovaná témata jsou rovněž vlasce či splétané šňůry. Vlasec je pro lov candátů méně vhodný, a to kvůli své vysoké průtažnosti a nízké citlivosti. Pro lov candátů se perfektně hodí splétané šňůry nejčastěji o průměrech 0.08 až 0.16. Každý výrobce udává jiné tloušťky a pro nás bude rozhodující nosnost, která se pohybuje od 6 do 14kg. Jako nejvhodnější jsme pro Vás vybrali pletenku Sunline PE, která díky svému kulatému tvaru a perfektním vlastnostem zajistí velmi vysokou citlivost a rovněž odolnost v uzlu.
Další velmi zajímavou variantou z hlediska příznivé ceny za zachování perfektní kvality je pletenka Sufix X8. Jedná se o osmipramennou šňůru vyrobenou v Japonsku pomocí těch nejmodernějších technologií. U Japonska ještě zůstaneme jelikož se stala rodištěm splétané šňůry od firmy Momoi s názvem Ryujin. Tato splétaná šňůra nabízí velmi jemné a ohebné vlákno, které zároveň velmi odolává oděru a perfektně drží v uzlu.
Rozhodně splétané šňůry doplňte o fluorocarbon, který tvoří konec o délce kolem 1 metru. Fluorocarbony volíme v tloušťce mezi 0.25 až 0.40mm. Fluorocarbon zajistí odolnost proti oděru a rovněž jakousi neviditelnost.
Nesmíme rovněž zapomenout na fluorocarbon od firmy Falcon, který se standardně nabízí v padesátimetrových návinech. Předností tohoto fluorocarbonu je absolutní nulová paměť a naprostá neviditelnost pod vodní hladinou. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na firmu Varivas, která přinesla na trh fluorocarbon Hard top fluorocarbon. Firma Varivas klade důraz na tu nejvyšší možnou kvalitu. U tohoto fluorocarbonu se nemusíte bát odolnosti proti oděru, jelikož se perfektně hodí pro lov v těch nejtěžších podmínkách.
Kde candáty hledat?
Pokud lovíme na rybníku vždy se snažíme terén dokonale zmapovat. Candát se vyskytuje velmi rád v místě, kde jsou překážky, podemleté břehy nebo popadané stromy. Tato místa mu poskytují útočiště i strategickou pozici pro útok na potravu. Candáty se v těchto místech snažíme hledat pod překážkami směrem po proudu, kdy candáti využívají zpětných proudů a mohou tak bez větší námahy vyčkávat na svou potravu. Není výjimkou, že candáty najdeme i v blízkém okolí těchto překážek či lavic. Zajímavostí při lovu v místě podemletých břehů je fakt, že při slunečném počasí se candáti raději zdržují co nejblíže břehu v tzv. stínu, jelikož se jedná o velmi světloplachou rybu. V době zatažena je pak candát k nalezení i několik metrů od břehu.
Při lovu candátů v kamenných hrázích či valech je nejčastěji hledáme na patách a na zlomech, kde se hloubka láme do mělčiny. Candát je ryba, která se během dne raději zdržuje u dna a proti hladině pozoruje a vyhlíží svou kořist. V těchto hrázích hrozí velmi časté utržení či váznutí, ale i tento problém lze vyřešit, a to váhou hlavičky. Při použití těžších hlav se často stane, že se nástraha zasekne na dně. Nicméně při použití lehčích hlav máme šanci docílit pomalejšího propadu. Nástraha na dno jemně dolehne a ztrátovost je mnohem nižší.
Navíjení u lovu na řekách a práce prutem je velmi různorodá. Mnoho rybářů pracuje s nástrahou pasivně a to tak, že pouze navíjí v kombinaci s pauzou. Druhý způsob je často úspěšnější. Jedná se o kombinaci navíjení, práce s prutem a pauz mezi jednotlivými cykly při vedení nástrahy. Rychlost propadu je velmi důležitá a časté měnění, hledání té správné zátěže, není nikdy na škodu.
Možná si myslíte, že rychlost propadu ovlivňuje pouze váha hlavičky či nástrahy, ale mnoho rybářů si neuvědomí, že propad záleží rovněž na síle šňůry či vlasce. Při vedení nástrahy se do vlasce opírá proud, který má na rychlosti propadu zásadní podíl. V neposlední řadě je pak důležité počítat i s větrem. Na větru pak záleží poloha prutu při vedení nástrahy. Při silném bočním větru se nám na vlasci utvoří oblouk, který zásadně ovlivňuje nejen vedení nástrahy, ale také indikaci záběru ryby a kontakt s nástrahou.
Dále se s přicházejícím večerem candát vydává na volnou vodu, a ne zřídka jej najdeme i na mělčině. V případě velkých přehrad se snažíme hledat lavice a hrany, kde se dravci vyskytují nejčastěji. V této chvíli již candáty můžeme najít na vrcholku výběžků či zatopených ostrovů, kde aktivně loví svou potravu.
Na řece se snažíme hledat kamenité valy a různé prohlubně, které si candáti velmi chrání. Candát je ryba, která pečuje o své teritorium a na tato místa se po lovu opět vrací. Velmi často se stane, že candátů na jednom místě najdeme hned několik, jelikož se velmi rádi shlukují do hejn.
Candáti a mráz
Každá ryba příchodem prvních mrazů začne rapidně měnit své chování. Jistě každý z nás zná chvíle, kdy nás mráz štípe do rukou a velmi rychle ztrácíme citlivost. Stejně si můžeme představit candáta. Příchodem prvních mrazů je velmi často období útlumu. Candáti jednoduše nepřijímají potravu a pokud ano, jsou velmi opatrní. Aktivní vedení a agresivní pohyby jdou stranou. Nyní je ten praví čas zjemnit. Candáti se rovněž během této doby stahují na hloubku, kde si hledají místa s nízkým proudem. Chtějí šetřit energii na zimu. Během tohoto období se rovněž velmi rapidně snižuje jejich rychlost a hbitost. Nyní nastává ta pravá chvíle zjemnit. Celkově zkusit zmenšit nástrahy, použít lehčí hlavičky a zajímat se rovněž o slabší průměry šňůr nebo fluorocarbonu.
Celkově lze říct, že candáti v tomto čtrnáctidenním hluchém období reagují na pomalu propadající nástrahu sloupcem. Nejednou se nám tato technika osvědčila a ukázala, že změna je ku prospěchu. Na stojatých revírech ji můžeme aplikovat rovněž. Existují drobná vodítka, která nám napomohou ke správné lokaci ryby. Jistě se vám nejednou stalo to, že při vedení nástrahy podseknete drobné rybky, anebo cítíte mnoho malých ťukanců. Právě tyto ťukance jsou velmi dobrým ukazatelem většího množství drobných rybek, které jsou potravou pro candáty. V okolí těchto hejn je tedy veliká pravděpodobnost záběru od candáta. Někdy stačí jen vydržet a házet klidně hodinu na jednom místě. Candát nemusí být zrovna aktivní a při pár náhozech a opuštění místa přicházíme o velkou šanci na krásný úlovek.
Lov candáta ve sloupci
Candáty naši dědečci hledali vždy u dna. Paradoxně mnoho rybářů hledá candáty co nejblíže dnu, ale může se stát, že speciálně na velkých hloubkách se candáti nacházejí i malý kousek pod vodní hladinou či ve sloupci. V takovém případě je čas sáhnout po velmi lehkých hlavičkách. Lze říct, že pro lov ve sloupci je hlavička 5 gramů už velmi těžká. Pokud máte rádi experimenty, máme tady pro vás malý typ pro lov ve sloupci. Nejprve vezmeme klasický či off set háček. Na tento háček napíchneme nástrahu. Před nástrahu umístíme brok o zátěži od 1 do 3 gramů. Nyní začneme nahazovat a prohledávat vodní sloupec. Nástraha propadá velmi pomalu a my máme na výběr v poloze prutu. Nejvíce používáme polohu špičkou nahoru. Při této poloze pracujeme s nástrahou hlavně prutem a jeho špičkou. Jemné pocukávání a pomalé vedení nástrahy zajistí velmi decentní a neagresivní chod. Toto může být prvním lákadlem. Další varianta je špičkou co nejblíže k vodě. V tomto případě pracujeme s nástrahou více navijákem. Pasivní vedení za pomocí několika otoček navijáku v kombinaci s pauzami zajistí velmi specifický chod nástrahy, který rovněž candáty velmi často upoutá. Candáti se do sloupce vydávají velmi často a nejednou se stalo, že neúspěšný lov u dna vystřídal lov ve sloupci, který byl v určité dny naprosto bezkonkurenční. Pro tento lov se perfektně hodí měkká kopýtka s užším profilem, jež perfektně pracují i při velmi pomalém vedení. Dále se také můžeme poohlédnout po nymfách či smáčcích.
Pevně věříme, že se Vám toto krátké povídání o lovu candátů líbilo a doufáme, že si každý z Vás jednou sáhne na toho vysněného pruhatce, který jistě stojí za snahu o jeho ulovení. Přejeme Vám mnoho úspěchů u vody a Petrův zdar.
Tým Tropic
Kategorie článků
V článku najdete tyto produkty
Přečtěte si dále
6 důvodů, proč
nakoupit u nás
Poznejte nás
-
Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma
-
Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let
-
Možnost nákupu na splátky
-
Možnost vrácení zboží do 30 dnů
-
Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů
-
Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa