Menu
Zpět
Přihlášení
a registrace
Zpět
Po - Čt: 9–12 h a 13–16 h, Pá: 9–14 h
483 104 444

SLEVA AŽ 20 % 🖤

BLACK FRIDAY JE TU! 🔥 VYUŽIJTE SLEVY AŽ 20 % S KÓDEM BLACK - Sleva platí pro objednávky nad 2 000 Kč a je tvořena 3 % za registraci + až 17 % za kód BLACK.
Zpět do: Úvod Magazín Jak na to Přehledný průvodce základní rybářskou výbavou

Přehledný průvodce základní rybářskou výbavou

Bez základní rybářské výbavy by rybář úlovek těžko chytil. A co vůbec zařadit do samotného základního rybářského vybavení, který každý rybář ve svých začátcích potřebuje?

základní rybářská výbava
Rozdělit ho můžeme na základní a tu povinnou. Do základní rozhodně patří kvalitní prut, naviják, návnady a nástrahy, vlasec či šňůra a základní doplňky, které zpříjemní rybaření. Do povinné určitě pak vyprošťovač háčků, metr, podběrák a pokud chytáte na slovenských vodách, tak i podložka pod ryby. 

Rybářských technik lovu je několik druhů, a tak nelze určit jednotnou univerzální výbavu, která by vám stačila na všechny tyto techniky. V našem přehledném průvodci, který je věnovaný především těm, kteří s rybařením začínají, se podíváme na tu opravdu základní výbavu, kterou budete u vody potřebovat ať už se rozhodnete pro lov kaprů, nebo třeba přívlač. 

Typy rybářských prutů

Prut patří mezi nejdůležitější rybářskou výbavu. Ty se však dělí do více kategorií, a tak nelze vybrat jeden univerzální, který vám bude stačit na všechny rybolovné techniky. Od výběru prutu se odvíjí to, jak ho budete používat a jaké ryby chcete chytat. Je tedy logické, že kaprový prut bude mít jiné parametry a vlastnosti než muškařský prut. 

Rybářské pruty můžeme rozdělit do několika kategorií, dle způsobu lovných technik:

Kaprové pruty 

Kaprové pruty jsou již dle svého názvu určeny k lovu kaprovitých ryb. Nejčastěji se můžeme setkat s používáním dvou a třídílných prutů v délce od cca od 3m do 3,90m. Tyto pruty mají špičkovou akci a ulehčí vám zdolávání ryby. Díky svému kvalitnímu zpracování jsou ideální pro daleké náhozy a zajistí potřebný komfort při rybaření. 

Náš TIP: https://www.tropicfishing.cz/prut-delphin-armada-carp-blackway-cork/  

Spodové pruty a markery

Spodové a markerové pruty jsou určeny pro zakrmování lovného místa například pomocí krmící rakety. Tento typ prutů je osazen  většími očky a má rychlejší a tvrdší blank . Je to zejména z toho důvodu, aby se s raketou či vnadícím košíkem dalo nahodit na velké vzdálenosti.

Náš TIP: Prut Mivardi Spod Rod G50 MK2 3,9m, 6,00 lb

Feederové pruty

Feederové pruty slouží k lovu bílé ryby. Jemná špička, díky které rozpoznáte i ten nejnepatrnější záběr, bývá nabarvená reflexní barvou, aby byl její pohyb viditelnější. Feederové pruty mají 2 - 5 vyměnitelných špiček. Ty jsou různě pružné a různě zbarvené a jsou vyrobeny ze sklolaminátu nebo karbonu. Nejčastěji se používají 2 až 3 dílné pruty v délkách 3,00 m - 4,20 m pro zátěže 30 - 150 g.

Náš TIP: Prut Giants Fishing Fluent Feeder XT 3,3 m, 100gr

Vláčecí pruty

Přívlačové pruty slouží k lovu dravých ryb jak ze břehu, tak z lodi. Jedná se o aktivní druh lovu, kdy rybář opakovaně nahazuje a přitahuje umělou nástrahu ke břehu. K lovu dravých ryb neexistuje jeden univerzální prut. Podle typu a hmotnosti nástrahy se volí délka prutu včetně jeho akce. Vláčecí pruty jsou díky svým materiálům velice lehké, aby zajistily potřebný komfort při několikahodinovém aktivním chytání ryb. Nejčastěji se můžete setkat s dvoudílnými pruty v délce 1,80 m - 3,00 m. 

Náš TIP:  https://www.tropicfishing.cz/prut-shimano-catana-ex-spinning/ 

Sumcové a mořské pruty

Sumcové a mořské pruty patří mezi vysoce odolné pruty, abyste prostřednictvím nich zvládli zdolat ryby větších rozměrů a zároveň vydržely působení povětrnostních vlivů. Zejména pak u mořských prutů, kde na ně působí agresivní mořská voda. V mnohých ohledech jsou si sumcové a mořské pruty velice podobné. 

Pro lov sumců z lodi jsou vhodné pruty v délkách 1,60m do do 2,40m . Při lovu ze břehu pak v délkách 2,40m do 3,30m . Hmotnost zátěže se dle použití pohybuje od 200 g do 800 g. 

U mořského rybolovu jsou pruty v obvyklé délce 3,00 m - 4,60m  m a s hmotností zátěže 100 - 250 g při chytání ze břehu. Pokud se rozhodnete pro lov z lodi, jsou nejčastěji používané pruty v délce 1,80 do 2,70m  při hmotnosti zátěže 40g do 800g  

Náš TIP: Prut Mivardi Fanatic Catfish 2,7 m, 200 - 400 g

Matchové pruty

Matchové pruty jsou určeny pro lov ryb na plavanou. A to zejména pak pro lov menších a středních ryb na odhoz a to jak s pevnými tak i průběžnými splávky (angličák, waggler). Matchové nebo-li také plavačkové pruty se od ostatních prutů liší svojí délkou. Jedná se o třídílné pruty s mnoha očky vyvázanými na velice tenkém blanku. Tyto pruty se vyrábí v různých délkách od 3,60 m až do 5,00 m.

Náš TIP: Prut Trabucco Precision RPL Allrounder 15 - 40 g, 3,6 m

Bolognese

Tento typ prutu je kombinací dlouhého biče s očky, který umožňuje efektivní vedení nástrah v tekoucí vodě. Bolognese prut je ideální do míst, kde se nelze dostat s děličkou, musíte se dostat o několik metrů dál, ale zároveň kontrolovat rychlost splávku. Tyto pruty oproti bičům a děličkám umožňují kratší odhoz, či spouštění splávků v proudu.

Náš TIP: Prut Mikado X-PLODE Bolognese 1 - 30 g, 6 m

Muškařské pruty

Muškařské pruty jsou určeny pro lov na tzv. umělou mušku metodou muškaření. Tento typ prutu je dělený a velmi pružný. Od běžných prutů se liší zejména svojí konstrukcí a použitelností, kterou ovlivňuje hmotnost a ohyb prutu. Muškařský prut musí být pevný, ale dostatečně ohebný, aby dodal potřebnou energii muškařské šňůře. Ta na sobě nese lehkou nástrahu v podobě umělé mušky na lovné místo. Akci  muškařských prutů značíme dle použití šňůry. Jedná se o tzv. mezinárodní značení AFTMA. Čím nižší číslo AFTMA je, tím je prut lehčí a jemnější. Délka prutu se pak uvádí ve stopách (ft), kdy 1ft odpovídá 30 cm. Tyto pruty se většinou nabízejí ve čtyřdílném provedení, méně často pak třídílné nebo dokonce doudílné.

Pruty na dírky

Tento prut využijete během zimní rybolovu při lovu na dírkách, kdy jsou vody pokryté ledem. Pruty na dírky jsou vyrobeny ze sklolaminátu nebo karbonu (uhlíku), který vyniká svojí odolností vůči nízkým teplotám. Očka jsou odolná vůči zamrznutí a některé modely disponují ukazatelem záběru na špičce prutu. 

Náš TIP: Prut Mistrall North Ice F2 0,57 cm, medium

Při výběru prutu vždy však investujte do toho, který bude kvalitní, lehký, vyvážený a bude vám dobře sedět. Ač se prvotní investice bude zdát vysoká, vězte, že zde se nevyplatí šetřit a kvalitní prut se vám mnohonásobně vrátí, už jenom při tom, jak skvěle užijete zdolávání kapitální ryby. 

Typy rybářských navijáků

rybářské navijáky

Rybářské navijáky se stejně jako pruty rozdělují podle toho, jaký způsob lovu preferuje. Jedná se o nepostradatelnou součást výbavy, která může razantně ovlivnit způsob lovu. 

Rybářské navijáky rozdělujeme na ty s přední brzdou, zadní brzdou nebo volnoběžnou brzdou, navijáky s bojovou brzdou, multiplikátory a muškařské navijáky

V praxi se dále řadí i dle cílové lovné ryby například naviják na kapry, naviják na sumce nebo dle způsobu lovu - navijáky na přívlač, navijáky na moře, atd. 

Naviják však každý rybář vybírá dle toho, jaký mu samozřejmě vyhovuje. Někdo preferuje naviják s přední brzdou, někdo naopak se zadní či volnoběžnou cívkou - tzv. baitrunner. 

Na co si při výběru navijáku dávat pozor? 

  • Velikost navijáku a jeho vyvážení 

Robustnost a hmotnost navijáku ovlivní celkovou hmotnost vaší sestavy. Jen tak bude prut s navijákem dobře ovladatelný. 

  • Plynulý chod

Naviják se nesmí tzv. zasekávat. Ani při pohybu dopředu, ani při zpětném chodu. Prověřte i počet ložisek, kterými naviják disponuje. Ty zabezpečují plynulost navíjení vlasce. 

  • Rychlost navijáku

Rychlost navijáku určuje číslo uvedené v jeho parametrech. Jedná se o poměr. Například 6,2:1 znamená, že při jednom otočení kličkou se rotor navijáku otočí o 6,2 otáčky. Čím vyšší číslo otáček bude v parametrech uvedeno, tím je naviják rychlejší. Zároveň však při zohlednění toho parametru berte v potaz, že čím větší otáčky, tím větší namáhání samotného navijáku

Pokud hodláte vláčet nástrahy, které jsou těžší a cílit tak spíš na ryby u dna, volte pomalejší naviják. Pokud naopak preferujete lov u hladiny, oceníte rychlejší naviják.

Brzda navijáku

Jak jsme zmiňovali výše, v mnohém záleží na osobních zkušenostech každého rybáře a preferencích jaký typ brzdy zvolí. Mezi jakým typem brzd tedy můžeme vybírat? 

Naviják s přední brzdou

Přední brzda navijáku je umístěna přímo na cívce a bývá velice přesná a citlivá. Jedná se o nejstarší typ brzdy, a tak naviják s tímto typem brzdy můžete vidět u mnoha rybářů. Nevýhodou však bývá horší manipulace a ovládání brzdy při aktivních výpadech ryby během zdolávání. 

Náš TIP: Naviják Delphin Chilli 3000

Naviják se zadní brzdou

Naviják se zadní brzdou je oblíbený pro své jednoduché použití a je tak ideální pro začínající rybáře. Snadno se ovládá a je velice spolehlivý. Jednou z nevýhod je další převod a tím tak rychlejší opotřebení celého systému. Může dojít i ke snížení brzdícího účinku. 

Náš TIP: Naviják Mivardi Hercules R 4000

Naviják s centrální brzdou

Centrální brzda disponuje svojí rychlostí. Je možné ji ovládat pouze pomocí palce, aniž byste museli rukou pouštět prut. Naviják s centrální brzdou je oblíbený zejména pak u těch rybářů, kteří milují rychlé souboje s rybou a chtějí mít pod kontrolou vlasec. 

Naviják s bojovou brzdou

Naviják s bojovou brzdou zlepšuje ovladatelnost brzdy zadní. I tu je možné ovládat jedním palcem. Jedná se vlastně o takový přídavek k brzdě stávající, zejména pak zadní. 

Náš TIP: Naviják Shimano Sahara RD 2500

Naviják s volnoběžnou brzdou

Jedná se o tzv. baitrunner. Je kombinací přední a zadní brzdy. Jednou rukou nastavujete odpor při odvíjení vlasce při záběru těsně před zaseknutím. Druhou brzdou pak odpor při zdolávání. Mezi jednotlivými brzdami přepínáte páčkou. Ta je umístěna nad zadní brzdou. Pokud ryba uloví nástrahu, neucítí tak žádný odpor, než ji začnete zdolávat.

Náš TIP: Naviják Mivardi Hecules B 3000

Cívka navijáku

Cívka slouží k namotávání vlasce a ve většině případů se podílí na vlastnostech celého navijáku. 

Hloubka cívky

Velmi důležitou vlastností cívky je její hloubka. Jedná se o průměr nejtenčího místa cívky. Jde v tomto případě o to, kolik se vám na cívku v závislosti na tloušťce vlasce, vejde materiálu. Jestliže používáte velmi tenký vlasec například okolo 0,12 mm, postačí vám mělká cívka. U silnějších vlasců je potřeba, aby byla cívka hlubší. 

Výška cívky

Zde platí nepsané pravidlo v tom, že by cívka měla být ideálně co nejvyšší. Při stejném obsahu vlasce tak dosáhnete totožných vlastností jako u větších navijáků, které mají cívky objemnější. 

Použitý materiál

Při výběru navijáku se zaměřte i na materiál, ze kterého je cívka vyrobena. Ty jsou vyrobeny buď z grafitu, nebo jsou kovové. Už z logiky věci je patrné, že kovové více vydrží, nevýhodou je však jejich vyšší hmotnost. Grafitové cívky jsou oproti těm kovovým lehčí, nicméně problém nastává s jejich hladkostí. Hladkost by měl být v takovém případě co nejvyšší. Někteří výrobci k zakoupenému navijáku dávají i náhradní cívku. Ta bývá u levnějších navijáků ve většině případu plastová. 

Rolnička

Jedná se o nejvíce namahatelnou část celého navijáku. Rolnička je místo, kterým prochází vlasec, měla by být proto velmi odolná. Pokud je to možné, vybírejte naviják s větším průměrem rolničky a ideálně z vyrobených materiálu jako je teflon. Samozřejmostí je to, že by měla být umístěna na kuličkovém ložisku a neměla by být pevná.

Vlasec vs. šňůra

vlasec nebo šňůru

Použití vlasce a šňůry se v mnohých ohledech odlišuje. Zejména pak výběrem vhodného materiálu pro jednotlivé rybolovné techniky. 

Základní rozdíl je ve struktuře materiálu. U vlasce se jedná o monofilní vlákno. Hmotnost je přibližně stejná jako je měrná hmotnost vody, vlasec se tak potápí velice pomalu. Nasákávost vody není v tomto případě velká, ale i tak uzavřené monofilní vlákno s hladkým povrchem nějakou vody vstřebá. To má však vliv pouze na tvarovou paměť a určitě změkčení vlasce. Proto doporučujeme před vázáním uzlů vlasec trochu namočit či naslinit. Uzle lze pak lépe utáhnout a jsou pevnější. Jednou z nesporných výhod vlasce je pak jeho nižší cena v porovnání s pletenými šňůrami. 

Fluokarbonové vlasce díky svým vlastnostem, kdy index lomu světla je téměř shodný s lomem světla ve vodě, docílí toho, že je pro ryby téměř neviditelný. Navíc další jeho nespornou výhodou je i jeho vyšší hmotnost. Dokáže tak dobře klesat pod hladinu a je proto ideální k rybolovu na čisté a průzračné vodě u dna. Nekroutí se a drží svůj tvar.

Náš TIP: Vlasec Jaxon Crocodile Fluorocarbon Coated 150 m

Pletené šňůry díky pokročilé technologii výroby už v dnešní nabídce můžete najít v minimálních průměrech. Nabízejí vysokou pevnost a minimální průtažnost oproti vlasci. Při záběru tak máte možnost důraznějšího záseku, zvláště pak u větší vzdálenosti, což u vlasce bývá problém. 

Náš TIP: Splétaná šňůra Starbaits Quest Braid 300 m, 0,20mm 

A jakou barvu zvolit? 

Na barvu vlasce nebo šňůry bývá při výběru kladen velký důraz. Je však otázkou, jestli má skutečně barva materiálu vliv. Určitou roli zde může hrát, vězte však, že většina vlasců nebo pletenek je vyráběna v různých odstínech přírodních barev, nemusíte si tak v začátcích lámat hlavu s jejich výběrem.

Přečtěte si více o výběru vlasce nebo pletené šnůry.

Výběr nástrah

Návnady či nástrahy patří mezi povinnou výbavu každého rybáře, bez ní zkrátka rybu nechytíte. Nástrahy a návnady jsou pak odlišné od druhu rybolovu, které chcete chytat. V případě, že se rozhodnete pro lov kaprů, ideální volbou budou v tomto případě kvalitní boilies, pelety případně kukuřici. Pokud jste rozhodli pro lov přívlačí, vybírejte z umělých nástrah. Sortiment je opravdu široký od třpytek, woblerů či gumových nástrah. Při lovu na mušku si můžete v začátcích pořídit základní sady již navázaných mušek, či se pustit do vázání vlastních. 

Další nezbytné doplňky

Postupem času každý rybář dojde k tomu, že když je všechno na jednom místě, hned je rybaření o to příjemnější, vše máte při ruce a lépe se vám věci přenášejí. 

Rybářské pruty je dobré mít v ideální případě uložené v pouzdru na pruty, kde nedojde k jejich poškození během manipulace. Vyberte si takový obal, který odpovídá správné délce vašeho prutu ve složeném stavu. Například pro dvoumetrový složený vláčkařský prut stačí obal o délce jednoho metru.  Pokud chodíte lovit kapry a vlastníte téměř čtyř metrové pruty, ideální v tomto případě bude obal dlouhý dva metry. 

Náš TIP: Pouzdro na pruty Mivard Multi Camo New 130 cm

Nástrahy, návnady, bižuterii a další drobné doplňky je ideální mít uložené na jednom místě v praktické přenosné krabičce. Takto zorganizovaná výbava vám ušetří čas při chystání nástrah či návnad. 

V současné době najdete na trhu rozličnou škálu různých rybářských tašek či batohů, do kterých si veškeré náčiní schováte a přenesete k vodě. 

Náš TIP: Rybářská brašna Mikado velká

A aby bylo zajištěno potřebné pohodlí, doporučujeme pořídit bytelné rybářské křeslo či židli, které ocení zejména ti rybáři, kteří několik hodin sedí u vody. 

Náš TIP: Křeslo Mivardi Premium

Povinná výbava rybáře

povinná výbava rybáře

A to nejdůležitější na závěr. Ještě předtím, než se rozběhnete k vodě, rozhodně nesmíte zapomenout na povinnou výbavu rybáře, kterou u sebe musí každý mít. 

Pro chytání v České republice mezi základní rybářskou výbavu patří:

  • Podběrák

  • Metr 

  • Vyprošťovač háčků

Na Slovensku pak k této výbavě musíte přidat i podložku pod ryby

Náš TIP: 

Seznam všech nezbytností každého rybáře

Jak jsme zmiňovali výše, je mnoho technik a každá si žádá svoji speciální výbavu, v tomto seznamu najdete pouze základní přehled věcí, které se hodí každému rybáři, bez ohledu na to, jakou rybolovnou techniku zvolí. 

Ilustrační obrázek: Připravený checklist s věcmi ze základního seznamu (připravit od grafika)

Základní seznam

  • Prut

  • Naviják

  • Vlasec nebo šňůra

  • Podběrák

  • Metr

  • Vyprošťovač háčků

  • Podložka pod ryby

  • Obal na prut

  • Nůž

  • Kapesní nůžky

  • Židlička

  • Krabičky na nástrahy a bižuterii

  • Taška nebo batoh

  • Sak na přechovávání ryb

  • Bižuterie

  • Háčky

  • Nástrahy nebo návnadu

  • Pláštěnka

  • Čelovka

  • Polarizační brýle

 

Pokud se vám zdá, že jsme v dnešním článku opomenuli některé důležité věci a nešli do hloubky každého tématu, vězte že se jedná pouze o hrubý základní přehled, který pomůže nasměrovat zejména vás začátečníky, kteří se potřebují zorientovat v rybářské výbavě. Jednotlivé techniky a náčiní k tomu určené podrobně rozebereme v dalších článcích našeho magazínu. 

Pokud byste si s něčím nevěděli rady nebo byste potřebovali pomoci s výběrem, rozhodně nás kontaktujte prostřednictvím e-mailu na info@tropicfishing.cz a velice rádi vám poradíme se základní výbavou. 

Přečtěte si dále

  • Zajímavosti
    Tipy na vánoční dárky, které udělají radost každému rybáři
    Vánoce se nezadržitelně blíží a je ideální čas zapřemýšlet nad dárky, které bude Ježíšek nadělovat. A pokud máte doma rybáře či rybářku, připravili jsme pro vás několik tipů, které jim udělají pod stromečkem zaručenou radost.
    Zobrazit
  • Zajímavosti
    Kde bylo tam bylo...
    Značka SEESEE vznikla z podnětu ženy, která miluje přírodu a propadla vášni k rybaření...
    Zobrazit
  • Průvodce světem woblerů RAPALA
    Neutrální woblery
    Tyto woblery se díky své akci chovají ve vodě neutrálně a pří přerušení přivíjení ani neklesají ke dnu, ani nestoupají k hladině.
    Zobrazit
  • Průvodce světem woblerů RAPALA
    Plovoucí woblery
    Plovoucí woblery jsou nejpopulárnější skupinou woblerů. Vyrobené z lehkých materiálů, s hustotou menší, než je hustota vody, po odhozu se vznášejí na hladině.
    Zobrazit
  • Průvodce světem woblerů RAPALA
    Průvodce světem woblerů RAPALA
    Historie legendární firmy, kterou před více než půl stoletím založil Lauri Rapala, je uložená v tlustých svazcích rybářské literatury.
    Zobrazit
  • Jak na to
    Jak na to - VLASEC
    Spojení, které propojí rybáře s jeho trofejí, je jedním z nejdůležitějších prvků rybářského vybavení. Návnada nebo háček můžou být nejlepší na trhu… ale pokud se spojení přeruší, ostatní doplňky jsou k ničemu.
    Zobrazit
  • Závody
    Dětské závody ČRS MO Kladruby
    V neděli 28. dubna 2019 pořádala kladrubská organizace handicapovaných rybářů na nádrži Záhorská letošní první Dětské rybářské závody.
    Zobrazit
  • Závody
    Jarní závody ČRS MO Kladruby
    Vážení přátelé handicapovaných rybářů Kladruby! Poslední dubnový víkend byl ve znamení prvních závodů handicapovaných rybářů v roce 2019 na nádrži Záhorská.
    Zobrazit
  • Produkty
    DEEPER CHIRP+
    Deeper Chirp + posouvá pomyslné hranice opět o kousek dál. Balení Deeper Chirp + je v balení dodáván spolu s pouzdrem, kabelem na nabíjení a dvěma karabinami na uchycení.
    Zobrazit
  • Produkty
    Starbaits D-Tec Swinger
    Starbaits D-Tec Butt Hanger a Starbaits D-Tec Butt Set jsou swingery, které se vyznačují solidním zpracováním, flexibilním použitím, individuálním výběrem, které bezpochyby osloví mnoho fanoušků této značky.
    Zobrazit

6 důvodů, proč
nakoupit u nás

Poznejte nás
  • Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma

  • Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let

  • Možnost nákupu na splátky

  • Možnost vrácení zboží do 30 dnů

  • Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů

  • Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa

Hodnocení našich zákazníků

Další hodnocení zákazníků
99%
pozitivních hodnocení
12108
zákazníků doporučuje obchod Tropic Fishing
Nejčastěji zmiňujete tyto výhody
  • rychlost doručení
  • ceny
  • výběr zboží
  • komunikace
  • kvalita zboží
Nikdy jsem s obchodem neměl problém, i reklamaci vyřídili téměř okamžitě.

Overený zákazník

  • Rychlé dodání zásilky

Overený zákazník

  • ... tento obchod funguje perfektně,proti se sem ráda vracím...

Overený zákazník

Naprosto super

Overený zákazník

Vše O.K.

Overený zákazník

  • Široký sortiment
  • Mohlo by být doručení do 24 hodin

Overený zákazník

rychlé jednání

Overený zákazník

  • super
  • nic

Overený zákazník

Spolehlivost

Overený zákazník

SUPER OBCHOD JSEM SPOKOJEN

Overený zákazník

Sledujte nás na Instagramu