Řeka Labe včera a dnes, z pohledu sportovního rybáře
V těch dobách se nebylo čemu divit, protože zejména její dolní tok protékající velkými severočeskými městy plnými továren, fabrik a chemiček, opravdu vábně nevypadal. To ale bylo zhruba před 30 lety, kdy až na opravdové domorodce nikdo řeku Labe z rybářského hlediska nevyhledával, natož aby k ní jezdil na dovolené s celou rodinou, jak je tomu běžné dnes…ale o tom až maličko později. Toto masové cestování za rybářským dobrodružstvím bylo před cca 30 lety pro naprostou většinu českých rybářů nemyslitelné, proč by to také dělali.
Například Pálavská jezera na jižní Moravě, v tu dobu ještě relativně mladé přehrady po celé české republice jako Rozkoš, Nechranice, Lipno, Orlík a další to byli cíle a destinace, kam naprostá většina českých rybářů vyrážela na dovolené, nebo kam plánovala vyrazit za rybářským dobrodružstvím, pokud vůbec v tu dobu měli za potřebí za rybami někam dále cestovat…
přes 20kg těžký šupináč jménem Pirát. tohoto veterána jsem přelstil montáží položenou 3 metry od břehu, přímo pod velkým potopeným stromem
To vše přišlo až o několik později, a to hlavně s příchodem moderních rybářských technik, zejména pak se snahou o cílený lov velkých kaprů na boilie. Ano - boilie, právě tato kouzelná kulička razantně zamíchala jak s celým českým rybářským trhem, tak zejména i mentalitou a touhou z počátku jednotlivců, později desítek, pak stovek, tisíců a dnes již deseti tisíců rybáů. Ti všichni chtěli a chtějí jediné, ulovit si cíleně velikého kapra na kuličku boilie.
zázračná kulička boilie
I já k nim patřil, měl jsem však to štěstí, že v opravdu raných dobách tohoto boomu. Když se začali v českých rybářských časopisech objevovat první články o lovu velkých kaprů na boilie od prvních českých carp teamů v čele s Milanem Zelenkou a jeho CT Jizera, ani mé rybářské srdce to nenechávalo chladným, i když v tu dobu mi bylo teprve kolem 10let, i ve mně už tenkrát zaplál ten plamen touhy po ulovení opravdu velikého kapra, ideálně obrovského a macatého lysce právě z řeky Labe. Naprostá většina prvních článků a publikací o této v tu dobu mladé rybářské metodě pocházela právě ze břehů dolního toku Labe, tedy z míst kde jsem se narodil, vyrostl a kde to velice dobře znám. Proto už jsem v těch letech kolem roku 1994 zahájil pokusy s chytáním velkých kaprů na boilie, ty však v tu dobu skončili naprosto bezúspěšně, neměl jsem v tu dobu vybavení, učitele rádce, ani finance natož zkušenosti. Každopádně jak rád říkám, na dobrou věc se vyplatí si počkat…
Obrovský lysec přes 23kg kterého jsem pojmenoval ALEX - můj úplně první opravdu velký kapr z dolního labe - splnění mého dětského snu
Když jsem se po dostudování postavil na vlastní nohy a začal pracovat tam, kde jsem se celý život cítil jako ryba ve vodě, tedy v rybářských potřebách, doba už trošku pokročila a zabezpečit si odpovídající vybavení, návnady a nástrahy, tak i základní informace byla hračka. Pokud to člověk má v sobě, je rybář od mládí a má zdravý pud lovce, je ulovení prvních velkých kaprů spíše otázkou času a pokud máte výhodu domácího hřiště, tedy znalosti terénu a okolí, tak máte obrovskou výhodu. Tak jsem se ke břehům Dolního Labe vrátil, zhruba o 10let později, ale již s úplně jinými možnostmi a zkušenostmi. Za tu dobu se ale mnohé kolem řeky změnilo.
v čr největší ulovený a asi i žijící řádkáč jménem Anička vážící kolem 24kg, největší kapr svého úseku a ryba, po které jsem cíleně šel velice dlouho. Nakonec se mi jí podařilo ulovit pouhé 2 metry od břehu na místě, kde by tomu nikdy nikdo neuvěřil
Voda i její okolí byla díky jak díky čističkám odpadních vod, tak i díky přísnějším pravidlům pro továrny a chemičky mnohem čistější, ale kolem řeky už v tu dobu nebyl z daleka takový klid jako dříve. Všude kolem řeky už tehdy přibývalo různých zákazů vjezdu, začínali se stavět cyklostezky a v řece už velkých kaprů nebylo zdaleka tolik, jako před příchodem kuliček boilie. Bylo to právě první vlnou boomu chytání velkých kaprů, avšak v tu dobu ještě bez tradice v jejich pouštění, která je dnes téměř už samozřejmostí. Mnoho rybářů tyto kapitální úlovky snědlo, mnoho jich je prodávalo kamsi do restaurací, rozdávalo po známých, či prostě jen zabíjeli protože je přeci ulovili a měli na to nárok. V tu dobu prostě ještě rybáři věřili, že řeka, přehrada, nebo jiná velká vodní plocha není vychytatelná – to znamená že lze téměř zlikvidovat její původní rybí osádku.
Mnoho rybářů mi dá za pravdu, protože si vzpomeňme, jak po nájezdech rybářských cestovatelů, zejména lovců velkých kaprů dopadla zmíněná Pálavská jezera, Lipno, Nechranice a další velmi známé - dříve perfektně zarybněné vody. Prostě se z jejich vod odnosilo tak obrovské množství ryb, že ulovit další byl větší a větší problém, až zase postupně rybářský tlak na ně postupně opadal, ale samozřejmě se musel přesunout někam jinam. A to se právě na březích řeky Labe děje až do dnes. Přes vlny nájezdů rybářů nejen z celé české republiky, ale už i zahraničí, však řeka Labe skrývá nejeden poklad v podobě opravdu nádherných a velkých říčních kaprů, avšak jejich lokalizace a následné ulovení je i přes techniku, vymoženosti, i dostupnější a kvalitnější nástrahy spíše těžší a těžší, nejen vlivem rybářského tlaku samotného, ale i kvůli restrikcím, zákazům a omezením, které museli logicky obrovský rybářský tlak kopírovat.
Legenda Buldozer, téměř 28kg těžký šupináč, ve své době největší kapr chytaný v řece labi, ba do konce v tu dobu v celé české republice. Bohužel již v řece Labi neplave, byl z ní i přes K70 ukraden.
Je potřeba si uvědomit, že na výše zmíněných přehradách, vznikali ruku v ruce s turismem i kempy, tábory a další ubytovací kapacity nejen ale i pro rybáře. To se však kolem řeky Labe nikdy nestalo a dnes již nestane.
Proto, pokud plánujete na výpravu, nebo plánujete strávit dovolenou na břehu této řeky, je potřeba se podle toho zařídit. Zapomeňte na karavany, obytné vozy, velké párty stany a místa, kam se sjede i několik rodin po hromadě, ale poraďte se u svého prodejce rybářských potřeb, s jakým vybavením lze toto podniknout. Budete místo auta potřebovat transportní vozík, místo velkého stanu spíše jen lehké brolly či deštník, místo klasických teleskopů odpovídající dělené pruty schopné takovéto kapitální úlovky zdárně zdolat a samozřejmě i odpovídající krmivo, zátěže a další potřebné vybavení.
Počítejte s tím, že nenápadnost a mobilita je na březích dolního Labe klíčová a vaše vybavení budete vlastnoručně transportovat často i kilometry podél řeky.
klasické teleskopy můžete nechat doma, zde nahazuji 200g těžké olovo do koryta řeky vzdáleného více než 70metrů od břehu
Pokud nepatříte k těm, kteří jsou ochotni se u vody uskromnit, ale potřebujte mít rozměrné zázemí, společnost cele rodiny či party, tak za mě raději zvolte jinou, vhodnější lokalitu, ideálně kemp, kde vám toto bude umožněno, protože kempovat v pravém slova smyslu na břehu dolního Labe, už téměř není možné a je to tak v pořádku, vždyť jeho břehy zde lemuje chráněná krajinná oblast české středohoří, kam prostě takové věci nepatří.
velký, 20kg těžký šupináč ulovený v ze břehu naprosto nepřístupné oblasti, kam jsem se musel vydávat a spát zkroucený v malém nafukovacím člunu, každopádně tento kapitální úlovek potvrdil mé doměnky o výskytu velkých jedinců právě v této industriální oblasti
Honza Carpkiller Hubka
Kategorie článků
Přečtěte si dále
6 důvodů, proč
nakoupit u nás
Poznejte nás
-
Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma
-
Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let
-
Možnost nákupu na splátky
-
Možnost vrácení zboží do 30 dnů
-
Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů
-
Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa