Rozhovor o závodě Lapland Pike
27. 8. 2021
Minulý víkend proběhl ve švédském Laplandu závod Lapland Pike, na kterém nechyběla ani naše posádka ve složení Honza Hubka a Kuba Kolář.
Čau Honzo,
nedávno proběhl tradiční závod Lapland Pike. S Kubou jste se zúčastnili, viděl jsem spoustu super fotek na sociálních sítích, ale nic víc zatím nevím :-) Tak jsem se chtěl zeptat na pár otázek.
Co je Lapland pike za závod? Koukal jsem, že vzdálenost závodu z ČR je nějakých 2000km, což je docela slušná dálka! Jak jste tam jeli, to musela být docela náročná cesta?
Jedná se o lokální a tradiční, tedy švédský závod letos pořádaný v laponském městě Asele, kde se loví a bodují pouze štiky, konkrétně 5 největších ulovených během dvou závodních dní a jeden největší okoun jako bonusová ryba. Je to tradiční závod pořádaný zejména pro propagaci a zpopularizování rybolovu v oblasti švédského laponska, v rámci rozvoje místního turisticko-rybářského cestovního ruchu. My jsme jak startovné, tak i náklady na trajekt a ubytování vyhráli jako výhru v závodě King of the lake již v roce 2018, ale využili jsme ho až právě letos. Přesto, že závod má své kouzlo a pořádá se v krásném prostředí švédského Laponska které jsem si naprosto zamiloval, by mě asi ani nenapadlo vydat se takovou dálku jen tak si zazávodit. Naopak dnes již jistě vím, že až se do Laponska snad brzy vrátím, tak zase normálně na rybářskou výpravu, určitě ne závodit. Samotnému rybolovu totiž před závody věnujeme pouze zlomek času – více je to o vymýšlení taktiky a detailnímu průzkumu celého závodního úseku, takže jet takovou dálku aby člověk ve výsledku skoro nerybařil, mi nedává příliš smysl. Navíc své závodní snažení chceme a jsme rozhodnutí orientovat zejména na holandské vody a největší evropské závody pořádané právě tam.
Na sociálních sítích jsem viděl, že při tréninku se dařilo, záhledl jsem snad dvě štiky přes metr? A zezačátku i hodně pěkných okounů?
Během tréninku jsme zažili několik opravdu produktivních chvil, kdy jsme ještě opravdu rybařili tak jak se má tedy včetně háčků atd. Před závody si totiž vytipované oblasti nikdy neničíme tím, že bychom je intenzivně prochytávali jako to často dělají jiné týmy. My když už do nich nástrahu nahodíme tak většinou bez háčků, pouze pro ověření aktivity nebo přítomnosti dravců. Díky tomu jsme i v tréninku opravdu rybařili maximálně dva dny a zbytek času jsme věnovali průzkumu a mapování celého závodního úseku tedy řeky a s ní spojených jezer. Nejzajímavější tréninkové úlovky byly štiky 104 a 103cm a také mnoho velkých okounů, kteří se rozhodně nebáli velkých nástrah až 20cm! Ti největší měřili 45,4 a 43cm plus mnoho dalších nad 40cm. Nejúspěšnější nástrahou byl rozhodně 15cm dlouhý Dexter Shad, na nějž jsme nachytali jak štiky tak i většinu velkých okounů.
Jakou jste zvolili taktiku na závod? Na co jste chytali? Byl rozdíl v nástrahách trénink vs. závod?
Naše taktika všechno nebo nic vycházela z tréninku, ve kterém se nám dařilo větší štiky odchytávat přímo ve velkých hejnech menších rybiček, která se zdržovala nad nejhlubšími částmi jak řeky tak jezera. Zajímavé je, že na závodním úseku s více než 30 kilometry řek a jezer, jsme jako nejnadějnější vyhodnotili celkem tři místa respektive oblasti úplně stejně jako naši kolegové z reprezentace bratři Koudelkovi, a to aniž bychom se tam potkávali nebo si něco navzájem radili... Všichni jsme předpokládali, že vlivem velkého tlaku ostatních lodí a rybářů se štiky ještě více stáhnou za dostupnou potravou a relativním klidem do hlubších partií, ale opak byl bohužel pravdou.
No a jak jste tedy nakonec dopadli, jak závod hodnotíš a vyrazíte i příští rok?
Ještě odpoledne a večer před prvním závodním dnem jsme na vytipovaných místech zkoušeli ověřit štičí aktivitu a apetit nástrahami bez háčků pouze na zavrtávacích hlavičkách. Měli jsme několik záběrů i od těžších ryb, které se nástrah bez háčků držely zakousnuté tak intenzivně, že se nechaly vytáhnout ze dna sloupcem téměř až na hladinu. To nás utvrdilo ve správnosti nejen výběru míst ale i nástrah a jejich vedení. Bohužel v závodě bylo vše jinak. Vodohospodáři pustili z přehrady nad řekou téměř dvojnásobný průtok a to se na rybách v našich vytipovaných oblastech dost negativně projevilo. V řece se štiky z hlubších partií rozjely do mělčin zarostlých trávou a to ještě čím více proti proudu tím lépe – tedy přesně na druhou stranu závodního úseku, než kde jsme rybařili my. Na jezerech byl problém s tím, že velké množství motorových člunů, které brázdily jejich hladinu v tréninku, úplně rozplašilo velká hejna potravních rybiček na mnoho menších a malých hejnek, která už pak nebyla pro velké dravce tak zajímavá jako původní velká kompaktní hejna, ve kterých se nám dařilo v tréninku.
Taktika nám tedy v závodě vůbec nevyšla, ryby na vytipovaných místech nereagovaly, ale byli jsme pevně rozhodnutí původní taktice věřit a tak jsme mimo asi 8-10 menších štik a pár okounů do 41 cm větší rybu prostě nechytili. Dařilo se pouze týmům lovícím v horní, proudnější a mělčí části řeky a i tam se plného počtu 5 štik nad 70cm podařilo ulovit pouze třem týmům z celkových 78.
Závod to rozhodně nebyl špatný, ale my máme raději závody, kde se loví více dravých druhů ryb než jen štika, a navíc závod se pořádá skutečně dost daleko, čili dalšího ročníku se již zúčastnit neplánujeme. Já chci Laponsko rozhodně navštívit i příští rok, stejně jako letos na jaře, ale pouze jako rybářskou výpravu ne závodit, ale užít si tamní přírody, klidu a krásných štik po svém, tedy v klidu a pohodě bez závodního stresu a závodních taktik, které spočívají více v průzkumu než samotném rybolovu.
Díky za rozhovor a měj se!
Kategorie článků
Další fotografie
Přečtěte si dále
6 důvodů, proč
nakoupit u nás
Poznejte nás
-
Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma
-
Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let
-
Možnost nákupu na splátky
-
Možnost vrácení zboží do 30 dnů
-
Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů
-
Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa
Hodnocení našich zákazníků
Další hodnocení zákazníků
Sledujte nás na Instagramu