Menu
Zpět
Přihlášení
a registrace
Zpět
Po - Čt: 9–12 h a 13–16 h, Pá: 9–14 h
483 104 444

SLEVA AŽ 20 % 🖤

BLACK FRIDAY JE TU! 🔥 VYUŽIJTE SLEVY AŽ 20 % S KÓDEM BLACK - Sleva platí pro objednávky nad 2 000 Kč a je tvořena 3 % za registraci + až 17 % za kód BLACK.
Zpět do: Úvod Magazín Jak na to Rybářský lístek: Jak ho získat a kolik stojí?

Rybářský lístek: Jak ho získat a kolik stojí?

Sportovní rybolov a rybaření se stává stále více a více oblíbenějším sportem, koníčkem a zájmovou činností mezi širokou veřejností.

 
Z vlastní zkušenosti pak víme, že se rychle dokáže stát do slova vášní či do konce životním stylem mnoha z těch, kteří kouzlo rybolovu vyzkoušejí a poznají. Pokud i vy přemýšlíte o tom, že se tento atraktivní koníček stane součástí vašeho života, mějte na paměti, že je nutné ze začátku splnit určité povinnosti, které k tomuto sportu zkrátka patří.
 
V České republice jsou dva směry, kterými se vydat. První varianta je ta, že se stanete právoplatným členem rybářského svazu, získáte rybářský lístek, koupíte si povolenku a lovíte na svazových vodách a revírech. Druhá možnost pak skýtá lov na soukromých rybářských revírech. U soukromých revírů je cesta velice jednoduchá. Vyberete si revír, zaplatíte si povolenku a chytáte. Nepotřebujete v tomto případě často žádný rybářský lístek ani jinde platnou povolenku.
 
Výhodou soukromých revírů je z pravidla modernější rybářský řád, neomezená doba lovu 24H denně takzvaný non-stop, možnost karavanů, bivakování či rozdělávání ohňů, možnost lovu na více prutů či lov určitých druhů, které jsou tou dobou na svazových revírech hájené a také zimní lov na dírkách. Ano, na hodně z výše uvedeného můžete na svazových revírech rovnou zapomenout a pokud toto od času stráveného u vody vyžadujete, vydejte se cestou lovu právě na soukromých revírech, které jsou k tomu určené.

Jejich nevýhodou, je ale výrazně vyšší cena za povolenku. V případě ročního povolení na exkluzivních revírech se částka pohybuje od jednotek do desítek tisíců korun.
 
Jelikož ale naprostá většina českých rybářských revírů patří mezi vody svazové, a svazové hospodaření má v ČR zakořeněnou velice pevnou tradici, budeme se na dalších řádcích věnovat tomu, jak se stát členem českého rybářského svazu, jak získat rybářský lístek a následně povolenku k lovu.
 

Jak získat rybářský lístek?

Pro získání rybářského lístku by vaše první kroky měly vést do místní organizace rybářského svazu. V České republice je svaz rozdělen na dva, a to na Český a Moravský. Pod Český rybářský svaz spadá 7 územních svazů. Do Moravského rybářského svazu pak jeden územní svaz, zde již nedochází k žádnému dělení.

Dělení územních svazů v České republice
  • Český rybářský svaz
    • Územní svaz Západočeský
    • Územní svaz Severočeský
    • Územní svaz Hl. města Prahy
    • Územní svaz Středočeský
    • Územní svaz Jihočeský
    • Územní svaz Východočeský
    • Územní svaz Severomoravský
  • Moravský rybářský svaz
Výše uvedené územní svazy mají své místní organizace. Organizace sídlí téměř v každé obci, a tak stačí, abyste propátrali okolí vašeho bydliště a určitě zde sídlo místní organizace najdete.
Místní organizace Českého svazu najdete k dispozici v  tomto odkazu. Seznam místních organizací pro Moravský rybářský svaz pak zde.

Jaké podmínky musíte splnit pro získání rybářského lístku?



Podmínky pro získání rybářského lístku vám budou sděleny v místní organizaci. Povinným základem je úspěšné absolvování znalostního testu. V přípravě na tento test vám pomohou pracovníci místní organizace, a to buď v rámci doporučení studijní literatury, nebo absolvováním školení. Školení je bezplatné a je v rozsahu několika hodin. Během něj vás odborní pracovníci proškolí ohledně vašich rybářských povinností, představí vám pravidla, jak s rybami zacházet, jaké jsou doby hájení, jaké jsou povolené a zakázané způsoby lovu, atd. Školení je pořádáno pro více zájemců, a tak se v některých organizací pořádají pravidelně, u jiných pak nárazově dle počtu přihlášených účastníků.

Po úspěšném absolvování školení nebo po zvládnutí vašeho samostudia na vás čeká složení testu znalostí. Za absolvování testu nic neplatíte. Test obsahuje 25 programem náhodně vybraných otázek a vybíráte ze tří odpovědí vždy jednu správnou. Abyste test splnili, musíte správně odpovědět minimálně na 13 otázek. Test můžete vyplňovat online nebo klasickou písemnou formou v dané organizaci.
Otázky jsou vybírány ze základních okruhů témat:
  1. Základní znalosti z poznání ryb a vodních organismů. Soubor otázek.
  2. Základní znalosti z biologie ryb a vodních organismů. Soubor otázek.
  3. Základní znalosti způsobu lovu ryb. Soubor otázek.
  4. Základní znalosti o rybářském hospodaření v rybářských revírech. Soubor otázek.
  5. Základní znalosti zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů. Soubor otázek.
Své znalosti si můžete před ostrým testem nanečisto ověřit v jeho online zkušební verzi.
Pokud test úspěšně absolvujete, získáte od místní organizace osvědčení o kvalifikaci pro vydání prvního rybářského lístku. S tímto osvědčením zajdete na úřad obce s rozšířenou působností, kde vám po vyplnění Žádosti o vydání rybářského lístku a zaplacení poplatku, rybářský lístek vydají.
 
Ceny rybářských lístků pro rok 2020
Doba platnosti Cena pro dospělé Cena pro osoby mladší 15 let
1 rok 100,- Kč 50,- Kč
3 roky 200,- Kč 100,- Kč
10 let 500,- Kč 250,- Kč
Na dobu neurčitou 1.000,- Kč 500,- Kč
30 dní 200,- Kč 200,- Kč
 


Jak získají rybářský lístek děti?



U dětí je v ideálním případě vhodné začít rybářským kroužkem, který pořádá místní organizace Rybářského svazu. Do tohoto kroužku se hlásí děti od 6 let věku a od 7 let pak získají svůj vlastní rybářský lístek. Rybářský kroužek je v tomto případě ideální volbou, protože se malý budoucí rybář nenásilnou formou seznámí s užitečnými a praktickými informacemi, které, ruku na srdce, rybářům, kteří s tímto sportem začali později, zkrátka chybí. Druhá možnost je pak ta, že je rybářem rodič. Tomu je umožněno v rámci povolenky nechat rybařit i své dítě. V tomto případě musí však být dodrženy určité podmínky (věk dítěte a počet prutů, na které společně chytají). U Moravského rybářského svazu platí, že dospělá osoba (držitel povolenky a rybářského lístku) může v rámci svého oprávnění provádět individuální praktickou výuku rybolovu mládeže do 8 let. U Českého rybářského svazu jsou podmínky takové, že děti do 10 let věku mohou manipulovat s 1 udicí osoby provádějící lov starší 18 let v jejím doprovodu.

Z praktického hlediska při lovu například na položenou můžete lovit na 2 pruty. Jeden z těchto prutů je možné půjčit dítěti, avšak u něj musíte být, protože za vše odpovídáte vy. V případě, že jdete vláčet nebo muškařit, můžete lovit na jeden prut (máte možnost půjčovat prut druhý), a to tak, že pokud dítě loví pod vaším dohledem, tehdy vy nesmíte lovit.

Jak získat členskou legitimaci?

Po vydání rybářského lístku se vrátíte zpět do vámi vybrané místní organizace Českého rybářského svazu, kde vyplníte a podáte Přihlášku za člena. Tuto přihlášku si můžete vyplnit mimo jiné i v pohodlí domova. Oficiální formulář najdete zde. V místní organizaci by vás měli seznámit se základními pravidly a stanovami. Mezi ně patří mimo jiné i výše zápisného zhruba okolo 1.000,- Kč a roční poplatek v podobě členského příspěvku je ve výši 500,- Kč pro dospělou osobu. V případě, že jste zaplatili všechny poplatky a obdrželi Členskou legitimaci, patříte mezi řádné členy vybrané místní organizace a Českého rybářského svazu.

Jsou pro mne povinné rybářské brigády?



Pokud již patříte mezi řádného člena Českého rybářského svazu, je jednou z vašich povinností splnění brigád. Časovou náročnost brigád si stanovuje každá místní organizace sama. Ve většině případů se jedná zhruba o 10 hodin ročně. Pod brigádnickou činností si tak můžete představit například výpomoc na sádkách, sekání trávy, atd. V případě, že se brigád nechcete účastnit, uhradíte poplatek za absenci na těchto brigádách. Ten se pohybuje mezi 50 - 100 kč za neodpracovanou hodinu. Od brigád, a tedy i případných poplatků, jsou osvobozeni držitelé průkazu TP, ZTP, mládež do 16 let, ženy a důchodci od 66 let věku.

Kolik stojí povolenka k lovu?

Všechny povinnosti, jak se stát rybářem, máte splněny a už se blížíme do finále, kdy zbývá jedna z mála posledních věcí, kterou musíte splnit, a to pořízení povolenky k lovu. Povolenek existuje celá řada a dělí se na několik druhů. Jako základní můžeme brát rozdělení na povolenky k lovu na mimopstruhových vodách a povolenky k lovu na pstruhových. Dále se dělí na povolenky pro jednotlivé revíry, územní až celorepublikové. Časově jsou pak rozděleny od těch jednodenních až po roční.

Pokud plánujete jezdit v okolí svého bydliště na pár vybraných míst, vyplatí se vám pořídit územní -takzvaná krajská povolenka. Kdo je naopak větší cestoval a plánuje rybaření po České republice, je v tomto případě vhodnější povolenka celosvazová nebo celorepubliková. Celosvazové povolenky platí na všech revírech územních svazů a na revírech Rady ČRS. Celorepublikové jsou pak platné pro všechny revíry územních svazů, na revírech Rady ČRS a na revírech Moravského rybářského svazu.

Ceny ročních povolenek se pro chytání na územních svazech pro letošní rok 2021 pohybují v ceně 2.550,- pro mimopstruhovou povolenku a 2.600,- pro pstruhovou. U celorepublikových je to pak 3.600,- mimopstruhová a 3.700,- pstruhová. Kompletní ceník včetně územních povolenek je k dispozici na webových stránkách Českého rybářského svazu.

Jaké s sebou musím mít povinné vybavení?



Veškerou administrativu už máte za sebou a teď zbývá úplně ta poslední věc, a to pořízení povinného rybářského vybavení. Ještě před tím, než se k vodě vydáte, musíte mít u sebe vybavení, které vyžaduje zákon po každém právoplatném rybáři. Mezi toto vybavení patří podběrák, metr a vyprošťovač háčků. A vězte, že základní rybářskou výbavou to nekončí, ba naopak! Stále totiž bude existovat něco, co musíte mít a co budete zkrátka nutně k vodě potřebovat.

Náš TIP: V případě, že si nebudete s něčím vědět rady a potřebovali byste pomoci s pořízením základního rybářského vybavení, můžete si přečíst našeho přehledného průvodce základní rybářskou výbavou, a nebo se obrátit přímo na naše zkušené prodejce prostřednictvím e-mailu na info@tropicfishing.cz. Velice rádi vám poradíme. 
 

Přečtěte si dále

6 důvodů, proč
nakoupit u nás

Poznejte nás
  • Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma

  • Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let

  • Možnost nákupu na splátky

  • Možnost vrácení zboží do 30 dnů

  • Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů

  • Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa

Hodnocení našich zákazníků

Další hodnocení zákazníků
99%
pozitivních hodnocení
12108
zákazníků doporučuje obchod Tropic Fishing
Nejčastěji zmiňujete tyto výhody
  • rychlost doručení
  • ceny
  • výběr zboží
  • komunikace
  • kvalita zboží
Nikdy jsem s obchodem neměl problém, i reklamaci vyřídili téměř okamžitě.

Overený zákazník

  • Rychlé dodání zásilky

Overený zákazník

  • ... tento obchod funguje perfektně,proti se sem ráda vracím...

Overený zákazník

Naprosto super

Overený zákazník

Vše O.K.

Overený zákazník

  • Široký sortiment
  • Mohlo by být doručení do 24 hodin

Overený zákazník

rychlé jednání

Overený zákazník

  • super
  • nic

Overený zákazník

Spolehlivost

Overený zákazník

SUPER OBCHOD JSEM SPOKOJEN

Overený zákazník

Sledujte nás na Instagramu