Rychlá kaprařina aneb “stalking” akce s minimem vybavení
Už v té době jsme se zabývali rybářskou technikou jménem STALKING.
V překladu do češtiny to doslova znamená sledování ryb, což se dost podobá nám známým tradičním metodám jako je “šoulačka” nebo “mlaskačka”, tyhle pojmy má jistě každý z rybářů zaryté v paměti již od prvních začátků své kariéry.
Hlavní výhoda u tohoto způsobu lovu je oproti typickým několikadenním výpravam a masivnímu krmemí, že neztrácíte čas a nemusíte sebou tahat “tunu” kaprařského vybavení. Někdy pro ulovení ryby stačí i pauza na oběd nebo pár hodin před prací!
Abyste byli při tomto způsobu lovu úspěšní, připavili jsme si pro vás pár důležitých tipů:
1. Výběr správného místa
U “STALKINGU“ je klíčové rybu najít. Ať už pouhým okem v čisté vodě, v letních dnech na hladině nebo při krmení se nedaleko břehu. Případně se nám mohou prozradit sami - například výskoky nad hladinu. Dále to mohou být opakované pohyby leknínů, ale také pás bublinek na hladině, díky kterému poznáte že se pod vodou něco děje a ryba se na místě s největší pravděpodobností krmí.
Zde pár tipu na jaká místa se při hledání zaměřit:
- Lekníny
- Rákosí
- Tiché břehy kde rybáři loví jen zřídka
- Břehy lemované stromy
- Padlé stromy ve vodě
- Mělčí břehy, kde je do vody vidět
Nejlepší čas na stopování ryb je obvykle brzy ráno nebo později večer, když se začíná stmívat. V těchto dobách jsou břehy obecně tiché, s menším rušením od lidí. Během dne je těžší pronásledovat ryby, protože často vyjíždějí na otevřenou vodu, zvlášť pokud je voda během dne hojně navštěvovaná.
Velkým pomocníkem vám budou dobré polarizační brýle. Odraz vodní hladiny vám zkomplikuje pohled pod vodu. Určitě je dobré říct že tmavší, hnědá skla jsou nejlepší, když slunce svítí a žlutá skla vám pomohou při oblačnosti. Existují i brýle s výměnnými skly, kde si můžete zvolit sklíčko dle aktuální situace.
Při hledaní ryb se snažte být co nejvíce v tichosti. Zůstaňte nízko nad zemí a kryjte se za vegetací okolo břehu, odkud budete mít dobrý výhled.
Občas je dobré např. vylézt na strom nebo z nějakého vyvýšeného místo sledovat ryby dalekohledem. Kvalitní dalekohled by určitě také neměl chybět ve výbavě každého rybáře.
No a existují také i fajnšmekři, kteří ryby hledají za pomoci dronu. To je taková High tech metoda, která není dostupná pro každého a zároveň se to úplně neslučuje s podstatou lovu, přírodou a klidem u vody. Nicméně díky dronu si můžete během chvilky prolétnout celý revír a dost často i během malé chvilky dokážete ryby lokalizovat.
Čas je někdy náš nepřítel a nedovolí nám odjet na delší výpravu, ale nemusíte pryč z betonové džungle. Pravdou je, že můžete chytat velké ryby v jakémkoliv větším městě. Spousta rybářů si užívá urban fishing po celé republice. Kdo má vodu za barákem, at už u rušné silnice, bytových domu nebo Karlova mostu. I pro vás je tahle metoda ideální!
2. Návnada, nástraha a zakrmení
Nejoblíbenější a nejrozšířenější je bezpochyby pečivo. Ať už kousek obyčejného nebo toastového chleba a samozřejmě rohlík, který neodmyslitelně patří k lovu na mlaskačku. Ryby se s ním pravděpodobně už mnohokrát setkaly prostřednictvím lidí, kteří často krmí vodní ptactvo.
Další skvělé návnady jsou červy, kukuřice, tygří ořech a v neposlední řadě velice oblíbené boilies nebo pelety.
Při STALKINGU chceme dosáhnout rychlého záběru. Kapry je potřeba nalákat a zaměstnat hledáním potravy. Ideální jsou menší pelety a k tomu pár celých a rozpůlených boilies. Použít se dá i PVA nebo SPOD mix, který obsahuje pelety různých průměru s různou dobou rozpadu.
Zakrmování nebo chcete-li tzv. předkrmování pár dní před samostatným lovem, je velmi efektivní taktika, kdy kaprům vytvoříte nové a bezpečné místo pro krmení, které mohou často navštěvovat a na krmení se naučit. Pokud to je možné, tak zkuste zakrmovat i blízko břehu, abyste vaši návnadu viděli a mohli jste zkontrolovat, zda byla spořádána. Někteří nadšenci dokonce kontrolují své krmné místo s potápěčskými brýlemi :-) Myšlenka je nalákat ryby, aby se pravidelně vracely. Zde platí pravidlo, čím kvalitnější krmení použijete, tím se ryby budou spíše vracet - a to hlavně platí pro ty větší. Pokud budete používat krmení např. na bázi sóji, které se za pár hodin, či v případě nájezdu bílé ryby v letních měsících i třeba pár minut rozpustí, tak se ryba spíše nafoukne a pokud na revíru nekrmíte pouze vy a někdo vás překrmí kvalitnějším krmením, tak se jednoduše stane, že ryby už se na váš krmák nevrátí.
Já většinou vezmu třeba kilo lepšího boilies a každé dva až tři dny s ním pravidelně udržuji místa a rybu mám celoročně naučenou tyto místa navštěvovat. Když někdy vyrazím po práci či před prací, jen opravdu na dvě hodiny k vodě, tak vím, že mám své šance na úlovek několikanásobně vyšší.
Umístění různých druhů návnad na místo vám napoví, co rybám nejvíce chutná. Můžete použít různé velikosti a barvy, abyste zjistili, čemu dávají přednost. Pokud v oblasti zůstanou jasně zbarvené boilies, ale všechny ostatní návnady jsou pryč, můžete usoudit, že kapra barevné kuličky nebudou zajímat, naopak by ho mohly i vystrašit. Pro krmení dopředu je dobré používat hrubší složky, které vydrží ve vodě déle a ustojí útoky od bílé ryby a zároveň i třeba ve větší míře partikl, který místo dobře rozjede a ryby ho milují.
Já k předkrmení používám mix 20 a 24 mm boilies Krilberry a Devil Krill a pár kuličky Giganticy od Karla Nikla a k tomu přidávám partikl, který si vždy namočím, uvařím a ještě ho doplním o různá sladidla či příchutě. Této směsy si vždy vyrobím hodně na nějakou dobu dopředu a můžu říct, že si mi opravdu osvědčila.
3. Vybavení
Vybavení pro tento typ lovu by mělo být minimální, abychom se mohli pohybovat po okolí vody co nejrychleji a nejtišeji. V ideálním případě jen batoh, skladný podběrák a podložku, pár krátkých prutů, kýbl s krmením, malé hrazdy a hlášiče…
Pozval jsem si kolegu a kamaráda z Tropic Fishing týmu Filipa Schleifa, který již několik let chytá i za tým Fox International, aby nám předvedl jeho oblíbený stalkingový set od Foxu. Filip má výbavu na rychlou kaprařinu opravdu vymazlenou, tentokrát si vzal delší pruty Horizon X4, aby dohodil dál, ale velmi často používá i semi teleskopické pruty Explorer. Pořídili jsme několik fotek, abyste se mohli inspirovat.
Co se týká oblečení, tak doporučuji to, které vám splyne s okolím, at už maskované, khaki nebo v zelené barvě. Svítivé věci a hluk, upozorní kapry že se na břehu něco děje, a to my nechceme. Základem je u vody také nedupat, nedovírat dveře od auta, nesvítit zbytečně čelovkou, atd…
Délka kaprového prutu je ideální od 6 ft do 10 ft ve verzi od 2 lbs do 3,5 lbs. Samozřejmě, čím kratší prut tím lépe se vám s ním bude na břehu manipulovat. Myslete na to, že budete hledat místa, která jsou zarostlá, v blízkosti stromů, keřů a porostu. V takovém případě budete rádi za kratší pruty. Můžeme použít teleskopické, poloteleskopicé nebo dělené pruty. Řada výrobců například Fox, Sonik, Korum, atd. vyrábí nově poloteleskopické pruty se zásuvným dílem, díky kterému si délku zvolíte podle potřeby a osobních preferencí.
Navijáky zvolíme klasické kaprové, nejčastější jsou velkokapacitní s velikostí cívky 6000 až 8000, ale můžeme i menší. A to z důvodu, že nebudeme používat šokové, odhozové nebo pletené šňůry, ale návin zvolíme trochu silnější vlasec v rozmezí 0,30 mm - 0,40 mm. Pokud potřebujeme házet daleko, tak zvolíme vlasec klidně o průměru 0,26 či 0,28 mm v ostatních případě je lepší silnější. Já doporučuji například Shimano Ultegra 5500, Sonik Tournos XD 8000 nebo Mivardi Panther LX 6000
Nahazovat budeme většinou maximálně 50 metrů, proto nebudeme potřebovat odhozový materiál. A v případě že nám to vezme lepší ryba, chceme mít pevný silon, abychom kapra otočili a zabránili mu zajet do vázky.
Pro mnohé z nás bývá problém osekat celou svou výbavu. V dnešní moderní kaprařině je spousty dalších věcí, které rybář potřebuje na svých toulkách okolo vody. Například brodící kalhoty, foťák nebo kameru, svačinu, stativ atd…
Existují super kompaktní batohy a díky promyšlenému systému některých výrobců se do nich vejde opravdu spousta věcí a vše je koncipováno tak, aby to bylo efektivní a zabralo co nejméně místa. Za nás bychom doporučili Fox Explorer, Sonik nebo Mivardi.
Další možností je vozík na kapry, díky kterému dopravíte na lovné místo i více věcí najednou.
Pro usnadnění pohybu s naloženým vozíkem je nutné mít náklad dobře rozložený, a pořádně vyvážený. Vozík nechávejte opodál a na místo v tichosti berte jen to, co potřebujete.
4. Koncová montáž
V první řadě si musíme říct, co je naše cílová ryba a podle toho zvolit montáž. Pokud máme to štěstí a při našich krátkých vycházkách se nám daří chytat opravdu velké ryby, ať už z hladiny a nebo zde dna. Je dobré používat klasické ověřené kaprové montáže a nebát se háčku klidně velikosti 4, v extrémních případech i 2.
Pokud lovíte spíše menší ryby, držel bych se pravidla, čím menší háček a jednodušší montáže, tím jsme méně nápadní. Samozřejmě je důležitá i velikost nástrahy. Pokud budete chytat na boilies o velikosti 16 mm, ideální háček bude velikost 8. Jestli se rozhodnete pro boilies o velikosti 20 mm bude lepší sáhnout po háčku velikost 6. U boilies 24 mm či montáží na panáčka, používám nejradši háček číslo 4, se kterým, když zapřáhnu větší rybu, tak mám jistotu, že se mi jen tak nevyřízne a v případě vázek, spadlých stromů, atd… se do ryby můžu opřít a zdolat jí rychleji.
Výborné zkušenosti máme s háčkem Wide Gape X od firmy Korda, který díky teflonové vrstvě neodráží světlo a je díky tomu méně nápadný ve vodě. Označení X znamená, že háček je vyroben ze silnějšího drátu, tudíž je velice pevný a extremně ostrý. Jedna z opravdu zásadních věcí při kaprařině je ostrý háček. Je důležité háček před každým náhozem zkontrolovat případně doostřit a nebo vyměnit za nový. S tupým háčkem dnešní vychytralé a ostražité kapry opravdu neulovíte!
Používejte in-line olova, jejichž váha umožní rychlejší zapíchnutí háčku při nasátí nástrahy než u olov na boční montáži. Také proto že se snažíme mít návazec co nejjednodušší, aby jsme rybu zbytečně nevystrašili a ve vodě bylo co nejmíň komponentu.
Na stojatých vodách je důležité, aby váš koncový návazec nebyl moc dlouhý. Při STALKINGU zakládáme pouze malé krmné plochy, na kterých se ryby málo pohybují. Krátký návazec vám pomůže ulovit rybu rychleji. Naopak na řece oceníte delší návazec a to klidně až do 40cm.
Vhodným materiálem na výrobu návazce je fluorocarbon. Protože je ve vodě téměř neviditelný a zároveň těžký, aby kopíroval dno a také dost pevný. Vhodné jsou v 15lb až 20lb, pokud byste chytali v blízkostí vázek, mužete použít i silnější 30lb až 50lb.
U metody na “mlaskačku”, neboli z hladiny, je nejefektivnější metoda - jen háček na hlavním vlasci, bez jakéhokoliv olova. Pomocí gumičky připevnit kus pečiva a využit k náhozu váhu celé sestavy.
Řada výrobců již vyrábí háčková rovnátka s gumičkou, do které lze pečivo upevnit. Nebo různé plovátka nebo tzv. bubliny! Se kterými se dá nahodit do větších vzdáleností a jsou dělané tak, že je ryby na hladině téměř nevidí. Obecně si myslím, že čím jednodušší, tím lepší nebo také méně, je někdy více.
Tip na lov u břehu!
Pokud už máte vaše montáže ve vodě, nezapomeňte na jednu důležitou věc. Vlasec, který vede z vody k udici by něměl být napnutý. Nechte ho raději úplně prověšený. Můžete použít kousek plastického olova nebo broček, abyste měli jistotu, že vlasec neruší vaše lovné místo a leží pěkně u dna.
Věřím, že tento způsob lovu vás uchvátí. Stalking je jednou z nejvíce vzrušujících taktik lovu kaprů. Lovit ryby stopováním, či pronásledováním je napínavé a akční, je to třeba i alternativní způsob lovu pro rybáře, kteří vysedáváním u vody na kaprech nabrali kila navíc a nyní hledají něco trochu aktivnějšího.
Za mě je to velice efektivní a zábavná metoda lovu, kterou určitě doporučuju vyzkoušet.
Za Tým Tropic Fishing
Jirka “kuNNys” Kuhn
Kategorie článků
V článku najdete tyto produkty
Přečtěte si dále
6 důvodů, proč
nakoupit u nás
Poznejte nás
-
Doprava při nákupu nad 1000 Kč zdarma
-
Založeno 2000 - tradice prodeje již 24 let
-
Možnost nákupu na splátky
-
Možnost vrácení zboží do 30 dnů
-
Nejširší sortiment - v nabídce více než 100 000 produktů
-
Rybařině rozumíme - v teamu je i mistr světa